Nihayet merakla beklenen yerel seçimler çok büyük oranda belli oldu. Sonuçlar hem Bursa için hem de ülkemiz açısından ciddi anlamda sürprizlerle sonuçlandı ve seçmen değişim istediğini net olarak belli etti.

Ülkedeki bu değişim rüzgarından nasibini alan şehirlerden biri de Bursa oldu ve CHP adayı Mustafa Bozbey mevcut başkan Alinur Aktaş’a 9-10 puan fark atarak yaklaşık % 48 oy oranıyla Bursa’nın yeni belediye başkanı oldu.

Kendisini tebrik ediyor ve görevinde başarılar diliyorum. Zaten seçim sürecinde de Durin Medya farkı ile tüm çalışmalarını, toplantı ve faaliyetlerini yakinen izleme şansı bulduk. Bundan sonra da icraat ve yaptıklarıyla kendisini izlemeye devam edeceğiz.

Tabi ki ben işin Bursa tarafını gözlemlemek için zamana bırakacağım ancak Bursaspor tarafında zamana bırakacak bir durum olmadığı gibi iki ay sonra yapılacak olan olağan genel kurulda Mustafa Bozbey ve Bursaspor arasındaki enerji ve sinerjinin sandığa ve kulübe nasıl yansıyacağını ciddi anlamda merak ediyorum.

Son yıllarda yaptıkları ve yapmadıklarıyla önceki başkana tepkili olan Bursaspor taraftarının Bozbey’in seçilmesiyle bu değişimin Bursaspor’a olumlu olarak yansıyacağını düşünüyor.

Taraftar grupları dün seçimin hemen ardından yaptıkları paylaşımlar ve meydanlardaki varlıklarıyla bunu gösterdiler zaten.

Mustafa Bozbey de şehrin en büyük değerlerinden biri belki ilk sırada yer alan Bursaspor’a kayıtsız kalmadığı gibi hem seçim değerlendirme konuşmalarında hem de kutlamalara gelen kalabalığa karşı “Bursa da gülümseyecek, Bursaspor da gülümseyecek” diyerek bir ölçüde Bursaspor’a destek vereceğini ve eski günlere dönmek için gereğinin yapılacağını belirtmiş oldu.

Zaten divan kurulu üyesi olan sayın başkan ortalama bir taraftar kadar Bursaspor’un haline üzüldüğünü ve ne gerekirse yapacağını birçok yerde dile getiriyordu.

Aldığımız duyumlara göre mayıs ayındaki kongrede aday olmayı düşünen bazı grupların çok daha önce Mustafa Bozbey ile durum değerlendirmesi yaptıkları ve Bursaspor’u bu girdaptan kurtarmak için başarılı ve kendi ayakları üstünde durabilen güçlü bir yönetim yapılanması ile kolları sıvadıkları konuşuluyor.

Gerek şirketleşme ile ilgili çalışmalar gerek transfer tahtasının açılmasıyla ilgili acil olarak kulübe girmesi gereken sıcak para ve orta vadeli bir planlama ile Bursaspor’un kurtuluş reçetesi üzerine kafa yoranların sayısı hiç de az değil.

Tüm bunlara kendilerine gönülden destek olan bir belediye başkanı eklenince ortaya herkesin içten içe heyecan duyduğu bir Bursaspor çıkıyor ki buna da hem şehrin hem de kulübün fazlasıyla ihtiyacı var.

Özellikle Recep Altepe dönemiyle başlayan kulübün iç işlerine karışma, başkan ve yönetici belirleme, verdikleri ve vermedikleri paralar, yardımlar, destek olması gereken yerde gözükmemeleri ve bir sürü konuda başarısızlıkla beraber kulübü kendi anlayışlarına göre dizayn etme hastalığı Alinur Aktaş döneminde de 3. lige düşerek tamamlanmış oldu.

Bu süreçte “küçük olsun bizim olsun” mantığının artık patladığını ve “büyük olsun hepimizin olsun” mantığının devreye girdiğini de öğrenmiş olduk.

Bundan sonra yerel yönetimlerin yöneticileri, Bursaspor’un içişlerine karışmadan destek vermesi gerektiğini ve Bursaspor’un büyürken Bursa’nın da büyüyeceğini, bu şehrin en büyük markasının tekrar ayağa kalkması için koordineli ve organize bir şekilde çalışılması gerektiğini anlamışlardır.

Elimizdeki değerin yok olup gitmesine hiç kimsenin gönlü de aklı da razı değildir. Bu konuda Başkan Mustafa Bozbey, inşallah taraftarın isteğini yerinde getirecek ve akılcı yöntem ve çözümlerle Bursaspor’un ayağa kalkmasına en büyük desteği verecektir. Bundan da zerre kadar şüphemiz yok.

Bursa’ya ve Bursaspor’a baharın geldiği bir dönem içerisinde başkanı yakından takip etmeye devam edip vaatlerini ve icraatlarını da göreceğiz.

Dilerim ki sadece oy verenlere karşı değil herkese hizmet anlayışıyla çok başarılı bir dönem geçirir ve son yıllarda Anadolu’nun en büyük köyü olma yolunda hızla ilerleyen Bursa, ülkenin 4. büyük kenti özelliğine bir an önce kavuşur.

Umarım neredeyse köy takımlarıyla maç yapmak zorunda kaldığımız şu süreçte Bursaspor'da gerçek kimliğine kavuşarak sevenlerini mutlu eder.

Bursasporluların buna çok ihtiyacı var…