İSTANBUL (AA) - Trive Yatırım iştiraki Trive Portföy, sektörün öncü yapay zeka destekli yatırım yönetimi platformlarından Magnus ile işbirliği yaparak Robotik Teknolojileri Değişken Fonu'nun (KIB) yönetiminde güçleri birleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Trive Portföy, bu ortaklıkla yatırımcılarına, Magnus'un kanıtlanmış algoritması ve geniş kapsamlı hizmetleri ile yapay zeka ve robotik teknolojilere odaklı, esnek ve ulaşılabilir, gelişmiş teknolojiyle sunulan avantajlı yatırım fırsatları sunmayı hedefliyor.

Trive Portföy KIB'ın son bir yılda yüzde 120 getiri sağladığı ve bu işbirliğiyle yapay zeka odaklı fon yönetimine geçildiği kaydedilerek, fonun toplam değerinin en az yüzde 80'inin, yerli ve yabancı şirketlerin yapay zeka ve robotik teknoloji alanındaki hisse senetlerinden, borçlanma araçlarından ve bu temayla ilgili borsa yatırım fonlarından oluşacağı belirtildi.

- "Bu stratejik adım, fonun performansını artıracak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Trive Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahir Kubilay Dağlı, teknolojinin önemine vurgu yaparak, "Robotik Teknolojileri Değişken Fonu, Nasdaq Borsası'nda faaliyet gösteren ve yapay zeka ile robotik teknolojilere yatırım yapan şirketlere odaklanarak yönetilecek. Bu stratejik adım, fonun performansını artıracak." değerlendirmesinde bulundu.

Yerli yatırımcıların portföy çeşitlendirmek adına yabancı hisse senetlerine yönelmeye başladığına işaret eden Dağlı, profesyonel fon yönetimine yapılan yatırımın riskin dağıtılması ve vergisel avantajlar sağlaması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Trive Portföy Genel Müdürü Seyfullah Esen ise teknoloji odaklı yatırımlara ağırlık verdiklerine işaret ederek, "KIB, Magnus'un yapay zeka uygulamalarından yararlanarak yönetilecek. Bu işbirliğinin, fonun performansını artırarak sektörde öne çıkmasını bekliyoruz. Teknolojinin getirdiği avantajlarla yatırımcılara zaman ve maliyet kazandıracağız." ifadelerini kullandı.

Global olarak teknoloji şirketlerinin uzun vadeli performansına katılmak isteyen yatırımcıları, tek seferde ve yapay zeka algoritmalarıyla yönetilen Trive Portföy KIB'a yatırım yapmaya davet eden Esen, iddialı fonlarla sektörde öncü olma hedeflerini sürdüreceklerinin altını çizdi.