İSTANBUL (AA) - Metro Türkiye, Sevgililer Gününe özel gerçekleştirdiği "Şefin Malzeme Aşkı" konseptiyle Vino Locale Kurucuları Şef Ozan Kumbasar ve Seray Kumbasar ile bir araya geldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada tanıtılmasından yerli üreticinin desteklenmesine kadar uçtan uca pek çok çalışma yürüten Metro Türkiye, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel gerçekleştirdiği buluşmada yerel, Coğrafi İşaret tescilli ürünlere ve sürdürülebilir üretime dikkati çekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sinem Türüng, Metro Türkiye'nin faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren Türk mutfağına duyduğu aşkla çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Türk mutfağını değerleriyle birlikte korumak, geleceğe taşımak ve şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak amacıyla çalıştıklarını kaydeden Türüng, yerele, çevreye ve topluma saygı, üreticinin ve ürünün sürdürülebilirliği en önemli öncelikleri olduğunu vurguladı.

- "Michelin Rehberi'nin ülkemize geldiği ilk yıldan beri ana sponsoruyuz"

Türüng,Türk mutfağını uluslararası arenada temsil eden şeflerin her zaman yanlarında olduklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Dünyanın en prestijli değerlendirme sistemi olan Michelin Rehberi'nin ülkemize geldiği ilk yıldan beri ana sponsoruyuz. 2023 yılında Michelin Rehberi'ne İzmir'in de eklenmesini Türkiye'de hem gastronomi turizminin hem de yeme-içme sektörünün gelişmesi adına oldukça önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Vino Locale'nin üç farklı Michelin yıldızı alması, mükemmelliğe ulaşmada malzemelerin önemi ve şeflerin yaratıcılığının öneminin bir kanıtıydı. Türk mutfağının benzersiz lezzetlerini ve yemek kültürünü, uluslararası gastronomi sahnesine taşıyan şeflerimize destek olmaktan her daim gurur duyuyoruz."

Şef Ozan Kumbasar ise "Yerel ve Coğrafi İşaret tescilli ürünlerin, kooperatiflerin ürünlerinin menülerde yerini bulması ve yerli üreticinin sürdürülebilir üretim yapabilmesi Metro Türkiye ile ortak tutkumuz. Ülkemizin birbirinden değerli ürünleriyle hazırladığım ve malzemeye olan aşkımı simgeleyen bu menüyle de bu tutkuyu yansıtmak istedim." ifadelerini kullandı.