Bursaspor Kulübü son yıllarda maddi ve manevi anlamda can çekişmeye devam ederken neredeyse her yıl değişen yeni yönetimler enteresan konularla gündeme gelmeye devam ediyor.

Recep Günay yönetimi sonrası göreve gelen Sinan Bür ve ekibi Bursaspor Kongre üyeleri tarafında güvenilen ve sezon bitimine kadar kalan kısa sürede iyi işler yapabilecek bir ekip olarak görülmüştü.

Bursa şehrinden de ciddi anlamda maddi destek alarak yeşil-beyazlı takımı 2. Lig’de tutabilmek için mücadele veren Sinan Bür ve yönetimi verilen şansı boşa çıkarmış ve Bursaspor’u küme düşüren yönetim olarak tarihe geçmişti.

Recep Günay döneminde de Sinan Bür ve yönetimini aratmayacak bir yönetim şekli olduğu söylense de Recep Günay yönetiminin maddi olarak Sinan Bür yönetimi kadar şehirden destek görmediği bilinen bir gerçek.

Bursaspor’a ait olan kiralık ev konusuna gelecek olursak, Recep Günay yönetiminde yer alan 2. Başkan Metin Genç’in Bursaspor’a ait olan bir evi başkasına kiraladığı ve yine kulübe ait taşınmazları bu evin içine yerleştirip buradan her ay düzenli olarak kendisine kira bedeli aldığı aktarıldı. Bunu kamuoyu ile paylaşan kişi Bursaspor’un mevcut başkanı Sinan Bür oldu.

Bu kadar ağır bir ithamı aslı astarı olmadan ciddi bir şekilde araştırmadan aktaran Sinan Bür, Recep Günay ve yönetimi tarafından hedef adam konumuna yerleştirildi. Peki Sinan Bür’e bunu söylemesi için baskı yapan kim ya da kimler?

Bursa’da emlak piyasası denildiğinde son dönemlerde Bursaspor özelinde akla gelen iki kişi var. Onlardan biri Recep Günay yönetiminde ikinci başkan olarak görev yapan Metin Genç diğeri ise Sinan Bür yönetiminde genel sekreter pozisyonunda bulunan Erkan Öncel.

Bursaspor'un mevcut yönetimi içerisinden alınan bilgiye göre emlakçılar savaşında el bombasının pimini çeken kişinin Erkan Öncel olduğu iddia ediliyor. Kiralık ev konusunu gündeme taşıyan ve Sinan Bür aracılığı ile kamuoyuna servis eden kişi olduğu aktarılan Erkan Öncel'in bu ev ile ilgili farklı planlarının bulunduğu ve bundan dolayı bu konuyu gündeme getirdiği gelen bilgiler arasında.

Recep Günay yönetiminde yer alan yöneticilerle yapılan görüşmelerde ise görevde bulundukları dönemde maddi konularda 2. Başkan Metin Genç’in çoğu kez nakit akışında takıma katkı sağladığı belirtildi. Şahsına ait kredi kartından dahi kulüp giderlerini karşıladığı belirtilen Metin Genç’in kulübe ait bir evden her ay 10 bin TL para kazanmak için böyle bir olaya alet olduğunun aktarılması konunun karmaşıklığını gözler önüne seriyor. Metin Genç, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında görev yaptığı dönemde Bursaspor Kulübü’ne 6 milyon TL bağış yaptığını makbuzları ile birlikte göstermiş ve aksine iddia edenler ile yüzleşmek istediğini belirtmişti.

Peki sizce bu tuhaf konuyu mevcut Bursaspor yönetiminin gündeme getirmesindeki amaç ne? Hadi gelin şimdide bu olayın perde arkasına değinelim.

Bursaspor’un 19 yaşındaki genç yıldızlarından Yusuf Sertkaya ile ilgili Bondrumspor’un bu sezon ciddi anlamda ısrarcı olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bodrumspor'un Yusuf Sertkaya transferini Recep Günay yönetimi ile bitirmek için çok uğraştığı ve yeşil-beyazlı kulübe 500 bin dolara yakın bir teklif yaptığı konuşulmuştu. Bu teklifin Recep Günay yönetimi tarafından kabul görmediği ve transferin rafa kaldırıldığı gündemi epey meşgul etmişti.

O dönem bu transferle ilgili Bursaspor’u yakından takip eden bazı basın mensupları belki de istemeyerek algı operasyonlarına çanak tutan haberler kaleme almıştı. Recep Günay ve yönetiminin gelecek vaad eden futbolcuları sattığı ve kulübü zarara uğrattığı yönünde ciddi bir gündem oluşturulmuştu. Final bölümünde bu haberler gerçek çıkmadı ve Bursaspor’da Recep Günay döneminde hiçbir futbolcu satılmadı.

Recep Günay yönetiminde bu tip haberlerle yönetim üzerinde baskı oluşturan bazı basın mensupları aynı performansı Sinan Bür yönetimi döneminde gösteremedi ve sınıfta kaldı. Tıpkı Bursaspor gibi. Çünkü takımı ligde tutmak için göreve gelen Sinan Bür yönetiminin anlamsız ve gereksiz konularla uğraşarak direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucunda Bursaspor’da şarampolden aşağıya yuvarlandı ve küme düştü.

Sportif anlamda başarısız bir grafik çizen Sinan Bür yönetimi transfer sürecinde de kulübe büyük zarar verdi. Delikli kuruşa muhtaç pozisyonda olan ve yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı transfer tahtası kapalı olan yeşil-beyazlı kulüp elindeki genç yıldızları da yok pahasına kaybetti.

Recep Günay yönetiminin Yusuf Sertkaya transferinde Bodrumspor’un 500 bin dolarlık teklifini az bulduğu ortamda Sinan Bür ve yönetimi ise Yusuf Sertkaya’nın sözleşmesini yenilemeyi başaramamış ve oyuncuyu 200 bin dolarlık bonservis bedeli karşılığında Bodrumspor’a satmıştı.

Peki bu transferden dolayı aradaki 300 bin dolarlık farkı kim kapatacak?

Sinan Bür ve yönetimi ile ilgili gündemi meşgul eden bir diğer iddia ise Recep Günay ve yönetimi tarafından açılan davaların takip edilmediği yönünde oldu. Özellikle Ali Ay dönemi ile ilgili Recep Günay ve yönetiminin çok sayıda dava açtığı biliniyor. Alınan bilgiye göre Bursaspor’un mevcut yönetimi Sinan Bür ve ekibinin bu davalarla ilgili ilk duruşmaya avukat göndermediği ortaya çıktı.

Avukat atanmadığı gibi Recep Günay döneminde davalara bakan avukata el çektirildiği öğrenilirken buna sebep olarak ise kulüp avukatı dışında başka bir avukatın davalara müdahil olduğu gerekçe gösterilmiş ve avukata ödenen 250 bin TL tutarındaki bedele ait bir faturaya ulaşılamadığı belirtilmişti. Bu dava kazanıldığı takdirde yeşil-beyazlı kulübün Ali Ay tarafından zimmetine geçirildiği iddia edilen Bursaspor'a ait arsaları geri alması ve 300 milyon TL gibi bir parayı kasasına koyması bekleniyordu. Sinan Bür ve yönetiminin Ali Ay tarafından 500 bin TL’lik kulübe yapılan bağış karşılığında davalara avukat atamadığı konuşulsada bu davalar ile ilgili Recep Günay'ı da şahit olarak gösterdikleri gelen bilgiler arasında.

Kiralık ev konusunun patlak vermesindeki bir diğer sebep ise Sinan Bür’ün yönetiminde 2. Başkan olarak görev yapan Sinan Oral’ın Metin Genç ile yaşadığı diyalog gösteriliyor. Alınan bilgiye göre Sinan Oral’ın Metin Genç ile son kongre öncesi görüşme gerçekleştirdiği ve burada kendisine 2. Başkan olması için teklifte bulunduğu öğrenildi. Yapılan bu teklif sonrası Metin Genç’in olumsuz cevap vermesinin ardından tansiyonun yükseldiği ve göreve gelir gelmez kılıçları çeken Sinan Bür ve yönetiminin Metin Genç’i aslı astarı olmayan emlak operasyonu ile kamuoyunun önüne attığı iddia ediliyor.

Sinan Bür ve yönetiminin, Bursaspor U17 takımının şampiyonluğunu sahiplenip, A takımın küme düşmesini sahiplenmemesi, yerel seçimlerden bir gün önce Alinur Aktaş ile ilgili yapılan manipüle edici paylaşım ve Ali Ay ile ilgili davaların esnek takip edilmesi sonucunda abluka altına alındığını net olarak söyleyebiliriz.

Sinan Bür yönetiminde bu ilginç konuların içerisinde yer almayan kişilerinde olduğunu belirtmek gerek. Yönetim içerisinde yer alan Futbol Şube Sorumlusu İsmail Ertekin, 2. Başkan Ünal Yanar, Yüzüncü Yıl Atatürk Stadyumundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Özyüksel, Sosyal Sorumluluklar, Taraftar ve Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Orhan Efe, Vakıfköy Orhan Özselek Tesislerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Fındıkkaya ve Bursastore'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Güleç'in kendi alanları ile ilgili konular dışında Bursaspor'u yıpratacak her hangi bir olaya dahil olmadığı öğrenildi. Bursa şehrinin en başarılı ve en kaliteli teknik adamı olarak gösterilen İsmail Ertekin’in Sinan Bür yönetimine katılarak hata yaptığı konuşulurken, saha içinden çok saha dışı olaylarla uğraşılmasından dolayı tecrübeli futbol adamının epey yorulduğu gelen bilgiler arasında.

Recep Günay yönetiminde Futbol Şube Sorumlusu olarak görev yapan Sedat Topaloğlu’nun da görev yaptığı dönemde taşın altına elini koyduğu ve altyapı ile ilgili önemli projeler gerçekleştirdiği öğrenildi. Bilindiği üzere Sedat Topaloğlu, uzun yıllar Bursaspor camiası içerisinde yer almış ve bir dönem Radikal tribününü kurarak yeşil-beyazlı takıma büyük destek sağlayan bir grup oluşturmuştu. Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen ve sayılan bir isim olarak gösterilen Sedat Topaloğlu'nun Recep Günay yönetiminde altyapı futbolcularının gelişimiyle yakından ilgilendiği ve oyuncularla birebir temas kurarak futbol, eğitim ve sağlık üçgeninin düzene girmesinde büyük bir pay sahibi olduğu öğrenildi.

Bursaspor’un mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda, Bursaspor Başkanlığı’na aday olan Enes Çelik ile yeşil-beyazlı takımın en geç 5 sezon içerisinde Süper Lig’e yükselme ihtimalinin sesli olarak dile getirildiği ve yeşil-beyazlı camianın bu oluşum sonrasında ciddi şekilde heyecanlandığı net olarak biliniyor. Maddi anlamda sorun yaşamayacaklarının sinyallerini veren Enes Çelik ve ekibi, transferlerde de hata yapmadığı takdirde Bursaspor’u yok olmanın eşiğinden kısa sürede kurtarabilir. Kamuoyun nazarında, bu oluşum içerisinde yer alan kişilerin, işler yolunda gittiği takdirde, yeşil-beyazlı takım ile yeni bir tarih yazması kuvvetle yüksek ihtimal olarak gösteriliyor.