Bursa’da, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP'li Mustafa Bozbey büyükşehir belediye başkanı seçildi.

Mevcut büyükşehir belediye başkanı ve AK Parti adayı Alinur Aktaş ise sandıktan 2’nci isim olarak çıktı. İlçelerde de CHP’li 6 aday seçimi önde tamamlarken, AK Parti 9, İYİ Parti 2 belediye başkanlığı kazandı.

Merkez ilçelerden Osmangazi’de CHP’li Erkan Aydın, Yıldırım’da AK Parti’li Oktay Yılmaz, Nilüfer’de CHP’li Deniz Dalgıç resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde tamamlarken, Büyükorhan’da AK Parti’li Kamil Turhan, Gemlik’te CHP’li Şükrü Deviren, Gürsu’da AK Parti’li Mustafa Işık, Harmancık’ta CHP’li Haşim Arıkan, İnegöl’de AK Parti’li Alper Taban, İznik’te AK Parti’li Kağan Mehmet Usta, Karacabey’de İYİ Parti’li Fatih Karabatı, Keles’te AK Parti’li Ali Doğru, Kestel’de AK Parti’li Ferhat Erol, Mudanya’da CHP’li Deniz Dalgıç, Mustafakemalpaşa’da CHP’li Şükrü Erdem, Orhaneli’de AK Parti’li Ali Osman Tayır, Orhangazi’de AK Parti’li Bekir Aydın, Yenişehir’de İYİ Partili Ercan Özel seçimin galibi oldu.

Kent Meydanı'nda miting düzenlendi

Bursa’da, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlarına göre, büyükşehir belediye başkanlığını kazanan CHP’li Mustafa Bozbey, Kent Meydanı’nda vatandaşlarla bir araya geldi.

A A 20240331 34153006 34153004 B U R S A B U Y U K S E H I R B E L E D I Y E B A S K A N L I G I N I K A Z A N A N B O Z B E Y V A T A N D A S L A R A H I T A P E T T I

Nokta miting düzenleyen Bozbey, sandığa giden herkese teşekkür ederek, “Özellikle bizim kazanmamız için ve bir değişim için, Bursa’da çocukların da gülümsemesini isteyen herkese teşekkür ederim. Sizlere, sandık, kat sorumlularımıza, bina sorumlularımıza, avukatlarımıza, ilçe ve il başkalarımıza özellikle teşekkür ederim” dedi.

"Bursaspor bir markadır"

Konuşmasında Bursaspor’a da değinen Bozbey, kulübün şehrin marka değeri olduğuna dikkat çekerek, “Gerçekten harika bir gündü. Şimdi artık görev zamanı. Aynı zamanda Bursaspor sevdalılarına da selam olsun. Bursaspor Bursa’nın marka değeridir. Bu yolculukta çok güzel insanlar tanıdık. Bu insanlar bizim bu mücadelemizde kazanmamız için her şeyi yaptılar” diye konuştu.

"Her hizmeti eşit ve adil yapacağız"

Oy vermeyenlerin de hizmetkarı olacaklarını vurgulayan Mustafa Bozbey, ”Bize oy vermemiş olan sevgili Bursalılar, biz her hizmeti eşit ve adil yapacağız. Bize oy vermeyenlerin de hizmetkarı olacağız. Biz kimseyi ötekileştirmedik ve ötekileştirmiyoruz.

A A 20240331 34153006 34153005 B U R S A B U Y U K S E H I R B E L E D I Y E B A S K A N L I G I N I K A Z A N A N B O Z B E Y V A T A N D A S L A R A H I T A P E T T I

Bu şehirde önce çocukları, kadınları ve engellileri gülümseteceğiz. Herkesin başkanı olacağım. Bursa’da herkes başkan ve sizler de kahramansınız. Bu kenti sizlerle beraber yöneteceğim. Hava kirliliğini, ulaşım sorununu, ekonomik sorunları birlikte çözeceğiz. Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek” ifadelerini kullandı.

Mustafa Bozbey Kimdir

Mustafa Bozbey, 1962 yılında Bursa’da doğdu. İlkokulu Özlüce İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Bursa Cumhuriyet Lisesi'nde tamamladı. Yükseköğrenimini 1980 yılında girdiği Anadolu Üniversitesi'nde gördü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi-İnşaat Mühendisliği Bölümünü 1984 yılında bitirdi. Aynı okulda yüksek lisans öğrenimini yapıp, İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1986 yılında projecilik ile başladığı meslek hayatına, daha sonra mesleğiyle ilgili taahhüt işleri yaparak devam etti. 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP’nin Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimi kazanarak Nilüfer’in 3’üncü belediye başkanı oldu.

A A 20240331 34153006 34153002 B U R S A B U Y U K S E H I R B E L E D I Y E B A S K A N L I G I N I K A Z A N A N B O Z B E Y V A T A N D A S L A R A H I T A P E T T I

Bozbey, 5 yıllık çalışma döneminin ardından, 28 Mart 2004 seçimlerinde bir kez daha Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Seçim yarışına bu kez CHP’den giren Bozbey, bir ilke imza atarak Bursa'nın siyaset tarihinde, merkez ilçelerde 2 dönem üst üste seçim kazanan ilk ve tek belediye başkanı oldu.

Bozbey, daha sonra bu ünvanını 2009 ve 2014 yılı seçimlerinde de Belediye Başkanlığını kazanarak pekiştirdi. 2019 yerel seçimlerinde CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediyesi adayı olan ve geçerli oyların yüzde 47,03'ünü alarak ikinci sırada kalan Bozbey, 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde CHP tarafından yeniden aday gösterildi. Bozbey, evli ve 1 çocuk babasıdır.